راه اندازی کافه در ایران و در دیگر کشورهای جهان، با توجه به این واقعیت که روزانه بیش از ۲.۲۵ میلیارد فنجان قهوه در جهان مصرف می‌شود، بیش از پیش رونق یافته است. در واقع بر اساس بررسی‌های انجام شده، این روزها شروع یک روز با یک فنجان قهوه به یک روال روزمره بسیار رایج برای بسیاری از افراد تبدیل شده است. آمار نشان می‌دهند که ارزش بازار جهانی قهوه در سال ۲۰۲۰ به ۱۰۲.۰۲ میلیارد دلار رسید و نرخ رشد سالانه ۴.۲۸ درصد از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۶ پیش بینی شده است. اما با توجه به شرایط اقتصادی ایران، هزینه راه اندازی کافی شاپ چقدر است؟

برای پاسخ به این سوال، باید نگاهی کوتاه به عوامل تاثیرگذار در هزینه راه اندازی کافه در ایران داشت. ما در این مطلب قصد داریم به سوالات پرتکرار شما در خصوص هزینه راه اندازی کافی شاپ، پاسخ دهیم. اگر قصد راه اندازی کافه دارید، تا انتهای این مطلب برای آگاهی نسبی از هزینه‌ها، همراه ما باشید.

عوامل تاثیرگذار در هزینه راه اندازی کافی شاپ

عوامل تاثیرگذار در هزینه راه اندازی کافی شاپ

طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

افتتاح یک کافی شاپ مستلزم توجه ویژه‌ای به دو عامل زمان و هزینه است. مطمئناً اولین کاری که برای راه اندازی کافه باید انجام دهید این است که یک برنامه تجاری یا بیزینس پلن شفاف تهیه کنید. داشتن یک طرح کسب و کار کافی شاپ ممکن است به شما کمک کند تا پیش بینی مالی خوبی از وضعیت پیش روی خود داشته باشید و با پیروی از یک قالب استاندارد، کسب و کار خود را راه بیندازید. طرح کسب و کار شامل یک سند واحد است که به بخش‌های زیادی از جمله تحقیقات بازار و داده‌ها، تجزیه و تحلیل رقابتی، استراتژی‌های فروش و تجزیه و تحلیل هزینه، سرمایه و نیروی کار مورد نیاز و جزء هزینه تقسیم شده است.

لوکیشن کافی شاپ

موقعیت جغرافیایی که برای کافی شاپ خود انتخاب می‌کنید، بدون شک در موفقیت کسب و کاری که راه اندازی می‌کنید، تاثیرگذار است. لوکیشن کافه در تعداد مشتریانی که جذب می‌کنید نقش مهمی ایفا می‌کند اما در هزینه راه اندازی کافی شاپ هم به شدت موقر است! در نتیجه، بسته به اینکه کجا و چگونه می‌خواهید یک کافی شاپ ایجاد کنید، ممکن است هزینه آن بسیار متفاوت باشد. مهم‌ترین عوامل مرتبط با لوکیشن کافه و موثر در هزینه راه اندازی کافی شاپ عبارت هستند از:

  • اجاره: بسته به منطقه شما و نحوه فعالیت شما متفاوت است. برای موفقیت در کسب و کار، معمولا اجاره سالانه شما نباید بیش از ۱۵ درصد درآمد سالانه شما باشد.
  • خدمات آب و برق: پرداخت هزینه‌های خدماتی، مانند هزینه آب و برق، از جمله هزینه‌های عملیاتی هست که در تعیین هزینه کلی راه اندازی کافی شاپ شما تاثیرگذار است.
  • طراحی و چیدمان کافی شاپ: هزینه طراحی و چیدمان کافه جدید شما بسته به طرحی که در نظر دارید، بسیار متغیر است. داستان کسب و کار شما، لوگو و غذاها و نوشیدنی‌هایی که عرضه می‌کنید، همگی در مدل طراحی و چیدمان کافه شما تاثیرگذار هستند. فضا، مکان، انواع قهوه، و مشتریان همه تاثیر زیادی در طراحی کافه شما دارند. بسته به اینکه طراحی کافی شاپ خود را خودتان انجام می‌دهید یا برون سپاری می‌کنید، این هزینه متغیر خواهد بود.

نکته جانبی: فرقی نمی‌کند که از چه روشی برای طراحی و چیدمان کافی شاپ خود استفاده می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که باریستاها باید فضای کافی برای راه رفتن و سرویس دهی در سریع‌ترین زمان را داشته باشند.

تجهیزات مورد نیاز کافی شاپ

برخی از تجهیزات معمولی کافی شاپ عبارت‌اند از: دستگاه اسپرسوساز، یخچال، فریزر، یخ ساز، روستر قهوه، مخلوط کن و … که هسته اصلی کافی شاپ شما هستند. در این میان، یک دستگاه اسپرسوساز با کیفیت، مهم‌ترین سرمایه گذاری است که باید انجام دهید. هزینه‌ای که برای خرید دستگاه اسپرسوساز باید پرداخت کنید، بسته به مدل و برند دستگاه، متغیر است.

نرم افزار مدیریت کافی شاپ

نرم افزار مدیریت کافی شاپ سپیدز

علاوه بر تجهیزات سخت افزاری، باید هزینه‌ای برای خرید نرم افزار کافی شاپ و صندوق فروشگاهی پرداخت کنید. شما با خرید صندوق فروشگاهی که قابل ادغام و هماهنگ شدن با دیگر نرم افزارهای مدیریتی را دارید، می‌توانید کل فرایند پرداخت، سفارش و مدیریت مشتری را پردازش کنید. هزینه هر قطعه از تجهیزات موجود در سیستم مدیریت کافی شاپ ممکن است بسته به برند و کیفیت متفاوت باشد، فقط باید بهترین گزینه را متناسب با بودجه و نیاز خودتان پیدا کنید.

نرم افزارهای مورد نیاز برای راه اندازی یک کسب و کار خرده فروشی از جمله نرم افزار مدیریت موجودی، نرم افزار POS، CRM تجارت الکترونیک، حسابداری و … است. دستیابی به همه این نرم افزارها با هم برای پشتیبانی از فروشگاه شما دشوار است زیرا معمولا قیمت بالایی دارند.

خوشبختانه، امروزه برخی از تامین کنندگان یک نرم افزار و سیستم همه کاره توسعه داده‌اند که می‌تواند به شما در حل تمام مشکلات موجودی، پرداخت و خدمات مشتری کمک کند. اگر در این زمینه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید با بخش فروش سپیدز، تماس بگیرید.

هزینه مواد اولیه کافی شاپ

برآورد هزینه اولیه برای تهیه غذا و نوشیدنی، در راه اندازی کافی شاپ، اهمیت زیادی دارد. این داده‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا مواد تشکیل دهنده مناسبی را که هزینه و سود مورد انتظار شما را برآورده می‌کند، تعیین کنید. پس شما باید با برآورد دقیق از تامین کنندگان و کشف چگونگی مذاکره در مورد هزینه‌ها شروع کنید.  در نظر داشته باشید که در برخی موارد، می‌توانید با استفاده از مواد غذایی خاص، پیشنهاد متفاوتی به مخاطبان خود بدهید و موجب شهرت و جذابیت کافه خود شوید.

استخدام نیروی کار برای کافی شاپ

یکی از سخت‌ترین جنبه‌های اداره یک کافی شاپ، استخدام و مدیریت کارمندان است. شما به کارکنان مستقل، سخت کوش و خوش برخورد نیاز دارید که بتوانند تصویر دلنشینی از کسب و کار شما به مشتریان نشان دهند. علاوه بر این، استخدام یک باریستای خوب یک عامل کلیدی برای موفقیت کافی شاپ شما است. برای یافتن پرسنل خوب، باید حقوق مناسبی پرداخت کنید و آموزش‌های مناسبی را ارائه دهید که هزینه‌ای در بر خواهد داشت. علاوه بر حقوق، شما باید سایر مزایا و کمک هزینه‌های اضافی را نیز بپردازید.

بازاریابی و تبلیغات کافی شاپ

انجام فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات برای یک کافی شاپ جدید ضروری است. هزینه راه اندازی کافی شاپ در این بخش، بسته به برنامه شما برای توسعه؛ این هزینه می‌تواند مستمر یا دوره‌ای باشد. به طور معمول شما باید ۱۰ درصد از درآمد خالص خود را صرف بازاریابی و تبلیغات کنید. هزینه‌های بازاریابی عمدتاً بر طراحی پوستر، یونیفرم، مراسم افتتاحیه و توسعه وب سایت متمرکز خواهد بود. برای انجام این امور می‌توانید هم از نیروی درون سازمانی استفاده کنید و هم برون سپاری کنید. تصمیم در رابطه به این موضوع، به بودجه شما بستگی دارد.

خلاصه مطلب

هزینه راه اندازی کافی شاپ، به عوامل مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی کافه، تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز و … متغیر است. در این مطلب به بررسی عوامل تاثیر گذار در هزینه راه اندازی کافه پرداختیم و همچنین در برخی موارد درصد بودجه مرود نیاز برای هریک از موارد را نیز به صورت تخمینی، ارائه کردیم. امیدواریم که اطلاعات ارائه شده در این مطلب، به سوالات شما پاسخ دهد. اگر تجربه راه اندازی کافه دارید، لطفا در بخش نظرات تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

  1. ناصر مهمانی

    1402-05-31

    ممنون خیلی به کارم اومد تشکر از سایتتون مطالب خوبی دارین

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط