نام رستوران شما نه تنها با کیفیت غذا و خدمات شما، بلکه با هر جنبه‌ای از کسب و کار شما مرتبط است. در واقع نامی که شما برای رستوران خود انتخاب می‌کنید، تداعی کننده کیفیت و غذایی است که به مشتریان خود ارائه می‌کنید. به عنوان مثال در آمریکا، زمانی که صحبت از رستوران «The Plant Cafe Organic» می‌شود، تصویری متشکل از مزرعه، میز غذا خوری، غذای ارگانیک و سالم در ذهن افراد نقش می‌بندد. بنابراین و با توجه به این نکته که نام رستوران موجب برانگیختن احساسات مختلف در افراد می‌شود، انتخاب نام رستوران اهمیت زیادی دارد. گرچه قوانین و اصول خاصی برای نامگذاری رستوران وجود ندارد؛ اما در این مطلب قصد داریم راهنمای جامع و کاملی در رابطه با نحوه انتخاب نام برای رستوران در اختیار شما قرار دهیم. اگر در مراحل ابتدایی راه اندازی رستوران هستید، قطعا این محتوا به شما کمک خواهد کرد.

نحوه نامگذاری رستوران

نحوه نامگذاری رستوران

نام رستوران شما نقش مهمی در برندسازی و بازاریابی شما خواهد داشت. در واقع، نام گذاری رستوران اولین قدم برای ایجاد استراتژی برند شماست. اسمی که برای رستوران خود انتخاب می‌کنید، هویت و تصویر شماست و دیگر قسمت‌های رستوران مانند لوگو، منو، لباس کارکنان و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، اگر نام خوبی برای رستوران خود انتخاب کنید، قطعا برای هدایت مشتریان به رستوران یا شبکه‌های اجتماعی خود دچار مشکل نخواهید داشت. اگر نام رستورانی که انتخاب می‌کنید به خاطر سپردن یا تلفظ آن سخت باشد، احتمالاً مشتریان زیادی را جذب نخواهید کرد.

قبل از آنکه به آموزش تکنیک‌های نامگذاری رستوران بپردازیم، توجه شما را به نکات زیر جلب می‌کنیم:

 • نامی منحصر به فرد اما ساده انتخاب کنید: پیدا کردن نام‌های خوبی که هنوز انتخاب نشده‌اند می‌تواند چالش برانگیز باشد. اما از انتخاب نامی که املا یا تلفظ آن سخت است، خودداری کنید. هرچه یک اسمی که برای رستوران خود انتخاب می‌کنید، ساده‌تر باشد؛ بازاریابی دهان به دهان و افزایش آگاهی از برند شما به شکل بهتری انجام خواهد شد.
 • نام رستوران باید احساس برانگیز باشد: جالب است بدانید که یکی از عوامل تاثیرگذار در داشتن مشتری وفادار، انتخاب نامی مناسب برای رستوران است که موجب برانگیخته شدن احساسات خوب در مشتری می‌شود.
 • قبل از انتخاب نام رستوران، تحقیق کنید: قبل از نامگذاری رستوران بررسی کنید که مجموعه دیگری اسم مورد نظر شما را انتخاب نکرده باشد.

از اسم خود برای نامگذاری رستوران ایده بگیرید

مک‌دونالدز، وندی، تاکو بل و پاپا جان از معروف‌ترین رستوران‌ها و فست‌فودهای زنجیره‌ای هستند که نام آنها مستقیما از نام موسسشان گرفته شده است و یا به نوعی به اسم آنها اشاره دارد. اگر بتوانید از نام خود در اسم رستوران استفاده کنید، می‌توانید برند شخصی خود را نیز توسعه داده و در استوری تلینگ کسب و کارتان، از شخص خودتان نیز کمک بگیرید. مشتریان شما ممکن است ندانند شما کی هستید، اما اگر منشا نام رستوران شما را کشف کنند، داستان موفقیت شما را به یاد خواهند آورد، که ممکن است شهرت شما را افزایش دهد و برند شما را در طول زمان تقویت کند.

به غذاهایی که سرو می‌کنید، توجه داشته باشید

نامگذاری یک رستوران به نام منو یا غذای خاصی که در رستوران سرو می‌شود یک رویه رایج در بین رستوران داران است. پیتزا هات  نمونه‌ای از رستوران‌هایی است که برای انتخاب نام خود، از یکی از اصلی‌ترین غذاهای خود استفاده کرده است. از نگاه مشتری، زمانی که یکی از غذاهای اصلی خود را به عنوان نام ستوران انتخاب می‌کنید، به نوعی مهارت و حرفه‌ای بودن خود را در تهیه این غذا نشان می‌دهید.

موقعیت مکانی در نامگذاری رستوران تایثرگذار است

توجه به موقعیت جغرافیایی رستوران نیز می‌تواند در انتخاب نام برای رستوران تاثیرگذار باشد. اگر هنگام انتخاب نام به این مورد نیز توجه داشته باشید، احتمالا از رقبای خود متمایز خواهید شد.

از آرایه‌های ادبی در نامگذاری رستوران خود استفاده کنید

اگر بتوانید از کنایه و جناس به شکل درستی در انتخاب اسم برای رستوران خود استفاده کنید، به احتمال زیاد همیشه در ذهن مخاطب خود خواهید ماند. با این حال بهتر است که برای استفاده از این تکنیک از یک فرد متخصص کمک بگیرید؛ زیرا کمی لغزش یا اشتباه می‌تواند نام رستوران شما را به یک فاجعه تبدیل کند.

به نوستالژی، سلیقه و علاقه مخاطب هدف خود توجه کنید

مزیت استفاده از این ترفند این است که به مردم حس آشنایی می‌دهد که در رستوران‌های جدید غیر معمول است. برای مثال، نام رستورانی که به فرهنگ پاپ اشاره دارد، افراد با علایق مشترک را گرد هم می‌آورد و کسب و کار شما را به خودی خود تبدیل به یک جامعه می‌کند. با این حال مراقب باشید که به دنبال جایگاه بسیار خاصی که به شما آزادی عمل کمی می‌دهد، نباشید.

نیم نگاهی به نام‌های غیر متعارف هم داشته باشید

شاید اصلی‌ترین مزیت استفاده از نام غیر متعارف این باشد که توجه افراد را به خود جلب می‌کند. گاهی اوقات حتی بازاریابی و تبلیغات بد هم می‌توانید موجب کسب و کار رستوران شود. بنابراین اگر روش نام‌گذاری نامتعارف را برای انتخاب نام رستوران خود انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که می‌توانید واکنش‌های افراد را پیش‌بینی کنید و به انتقاداتی که ممکن است در پی آن باشد پاسخ دهید.

نکاتی که قبل از انتخاب اسم برای رستوران باید بدانید

نکاتی که قبل از انتخاب اسم برای رستوران باید بدانید

بعد از اینکه چندین اسم را به عنوان گزینه‌های نهایی برای نام رستوران خود انتخاب کردید، باید همه آنها را با یکدیگر از چند جنبه مختلف، مقایسه کنید. به یاد داشته باشید که نام رستوران شما فقط روی تابلوی رستوران شما نمایش داده نمی‌شود. نام رستوران شما باید همه جا باشد، از پوسترها و بیلبوردها، تا نتایج جستجو در Google و Google Maps، شبکه‌های اجتماعی. اگر مردم نام رستوران شما را دوست نداشته باشند، یا بدتر از آن، نتوانند آن را به خاطر بسپارند، جذب افراد به سمت کسب و کار شما دشوار خواهد بود. به همین دلیل، قبل از انتخاب نهایی، اسم‌های موجود در فهرست مد نظرتان را با توجه به موارد زیر ارزیابی و مقایسه کنید:

طراحی لوگو

نام رستوران شما بر طراحی لوگو تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید لوگوی شما مخفف اسم رستورانتان باشد، باید در انتخاب فونت خیلی دقت کرده و اطمینان حاصل کنید که خوانایی خوبی داشته باشد. از سوی دیگر، نام طولانی رستوران ممکن است شما را برای اجرای ایده‌های خلاقانه محدود کند. با توجه به اینکه طولانی‌ترین نام رستوران‌ها اغلب بیش از چهار کلمه نیستند، بهتر است فرض کنیم که نام برنده احتمالا باید تعداد کلمات کمتری داشته باشد. علاوه بر این هر چه نام کوتاه‌تر باشد، برای چشم و گوش آسان‌تر خواهد بود.

بازار هدف

اهمیت تمرکز بر بازار هدف خود در طول فرایند نامگذاری رستوران شما بسیار زیاد است. اگر مخاطب هدف شما، خانواده است؛ باید نامی را انتخاب کنید که مناسب خانواده است. اگر مخاطب هدف شما افرادی با روحیات و علایق خاص و کمتر رایج هستند، می‌توانید از استراتژی‌های نامگذاری نامتعارف استفاده کنید.

نمای ظاهری نام رستوران در بسته بندی غذا، رسانه‌ها و …

همان‌طور که قبلاً گفتیم، نام رستوران شما فقط در طراحی لوگوی شما تاثیرگذار نیست؛ بلکه در فضاهای مختلف مانند رسانه‌های اجتماعی و یا حتی بسته بندی غذا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین هنگام نامگذاری رستوران، به نما و جلوه اسم در بروشورها، منوی کاغذی یا منوی دیجیتال، تبلیغات آفلاین و آنلاین نیز توجه داشته باشید. برای بررسی این موضوع می‌توانید به عنوان نمونه، اسم انتخاب شده برای رستوران را روی یک کاغذ چاپ کنید. علاوه بر این می‌توانید از افراد متخصص کمک گرفته و جلوه اسم مورد نظرتان را روی تابلوهای تبلیغاتی، تست و بررسی کنید. فراموش نکنید که آن را در بازار واقعی آزمایش کنید؛ به صورت غیررسمی، برای دوستان، خانواده و مخاطبان هدف احتمالی بفرستید و نظرشان را بپرسید.

برند

نام کامل رستوران باید مکمل منو یا غذای خاص، بازار هدف، سبک خدمات، تم، محیط و مهم‌تر از همه برند شما باشد. انتخاب نامی که همه این ویژگی‌ها را در خود داشته باشد قطعا کار مشکلی است اما غیر ممکن نیست. تا زمانی که نام رستوران شما به طور موثر حال و هوای رستوران شما را منعکس کند، در مسیر درستی هستید.

نامگذاری رستوران؛ گامی مهم در راه اندازی رستوران

اسم رستوران ترکی

 • بورسا کباب (کباب، اصلی‌ترین غذای این رستوران است. به همین دلیل نام رستوران برگرفته از یکی از غذاهای اصلی است. به این استراتژی نامگذاری رستوران پیش از این اشاره کردیم.)
 • قصاب یا کاساب (استیک محبوب‌ترین غذای این رستوران است و درصد عمده‌ای از افراد به‌دلیل علاقه به غذاهای گوشتی لاکچری به این رستوران مراجعه می‌کنند.)
 • دونر گاردن (در این رستوران دونر غذای اصلی است که برای تهیه آن هر روز از گوشت تازه استفاده می‌شود. باز هم برای انتخاب این رستوران از غذای اصلی و مهم‌ترین مزیت آن الهام گرفته شده است.)
 • آنتولیا: (برای نامگذاری این رستوران از استراتژی توجه به موقعیت جغرافیایی استفاده شده است.)
 • میت زون: (ویژگی اصلی ای رستوران، محیطی جذاب، عالی و لاکچری است که در انتخاب نام نیز به آن اشاره شده است.)

اسم رستوران خارجی

 • گرانیوم (رستورانی در دانمارک)
 • سنترال (رستورانی در پرو)
 • بژ (رستورانی در توکیو)
 • نوما (رستورانی در دانمارک)
 • آرزاک (رستورانی در اسپانیا)
 • لدبری (رستورانی در انگلیس)

اسم رستوران لاکچری تهران

 • شاندیز جردن
 • دیوان
 • رستوران مستوران
 • مانسون لانژ
 • لوشاتو
 • تاج محل
 • اسفندیار
 • ۱۲۳
 • نائب

نامگذاری رستوران؛ گامی مهم در راه اندازی رستوران

در این مطلب تکنیک‌های نامگذاری رستوران را به طور جامع و کامل به شما عزیزن آموزش دادیم. برای درک بهترین اهمیت انتحاب اسم برای رستوران، به کاربردهای این نام در فضاهای مختلف، مانند لوگو، شبکه‌های اجتماعی و بسته بندی غذا نیز اشاره کردیم. امیدواریم که با مطالعه این مطلب، مسیر انتخاب اسم رستوران را با دید روشنتری طی کنید.

پست های مرتبط